Svobodnej národ

Autor: Terry PRATCHETT

Doporučil(a)Klub Terryho Pratchetta
Tématická sadaÚžasný Terry Pratchett

O knize

Na křídových pláních nazývaných Vysočina jsou čarodějky zakázané - ode dne, kdy v lesích zmizel baronův syn. Kromě toho, každá čarodějka ví, že křída je pro čarování nevhodná. Devítiletá Tonička Bolavá si myslí, že její babička - moudrá pastýřka - byla čarodějkou, ale babička je mrtvá, a když se teď začnou dít podivné věci, musí si Tonička poradit sama. Nejdříve se v říčce objeví podivná obluda, pak na souši bezhlavý jezdec a nakonec tvorové ze všech nejpodivnější - malí modří lidičkové v kiltech, Svobodnej národ, kteří si hledají novou keldu, tedy královnu. Jsou to Nac mac Fíglové, pidimužíci, neboli jak si často sami říkají "špirkové", kteří jsou nejšťastnější, když mohou krást, pít a bojovat. Pak se ztratí Toniččin mladší bratříček, a má-li ho Tonička zachránit před královnou víl, musí spojit své síly s Nac mac Fígly...

Napsali o knize:

Představte si, že jste devítiletá holčička a vašeho rozmazleného bratříčka unese královna víl. V Toničce Bolavé se probudí hrdost a vydá se jej získat zpět, ať to stojí, co to stojí. I kdyby se při tom měla stát náčelnicí malých modrých pidimužíků v kiltech, kteří si říkají Nac Mac Fíglové a náplní jejich života je pít, prát se a krást ovce.

Svobodnej národ je knihou určenou hlavně mladším čtenářům, ale i mezi dospělými si získala velké množství příznivců. Přesvědčte se sami prostřednictvím krátké ukázky.