Těšínsko: Lidová píseň a hudba. Lidový tanec. Prozaická ústní slovesnost. Lidové umění výtvarné. (4. díl)

Autor: kolektiv autorů

Knihu doporučuje: Městská knihovna Český Těšín


Javascript is required to view this map.

O knize

Na Těšínku ještě na začátku 20. století se nalézala, zejména u starší generace, živá lidová kultura. Žili zde zpěváci a gajdci např. J. Wolny, P. Zogata, M. Czudková, vyprávěči pohádek, pověstí, legend a také humorných vyprávění např. M. Chydziurová, J. Ježowicz, malíři obrazů na skle a řezbáři lidových plastik. Obyvatelé Těšínska své písně, tance a muziku, pohádky a pověsti, obrázky na skle i dřevořezby měli rádi. Vážili si svých zpěváků, gajdků, vyhlášených tanečníků „ověnžoku, kulanego“ stejně jako vyprávění pohádek a prací řezbářů. Kdysi dávno pro jejich umění byl vyhrazen jen vzácný čas volna. Byl to čas klidu a vyrovnanosti, který je odpoutal od všedních starostí, neboť vedle kostela to byla jediná kultura. O lidovém umění pojednává kniha Těšínsko, IV. díl, která čtenáře provede svátečním časem dobré pohody našich předků.

Ukázka z knihy

Pověsti a pověrečná vyprávění

(…)

O zbojnících

(…) Z jiných vyprávění ze zbojnického Ondrášova období jsou známy pověsti o vykradení hospody. Ondráš do ní přijde, zatímco jeho druhové vnikli do jiných části stavení. Za veselého tance s krčmářkou dává Ondráš formou písničky určité pokyny svým druhům: „Namazejče pilke łojem, co by vam šla ćichym strojem, hura!“ Pak všechny počastoval, a ráno hospodská zjistila, že byla okradena.

(s. 159)

Těšínsko. 4. díl, Lidová píseň a hudba. Lidový tanec. Prozaická ústní slovesnost. Lidové umění výtvarné. 1. vyd. Šenov u Ostravy : Tilia, 2002. 364 s. ISBN 80-86101-48-7.