Gravitation. Přitažlivost

Autor:
Žánr:
Tip vložil: Sevinka

Je to pvní nefalšovaná ukázka Boys´Love (shonen-ai) mangy, tedy japonského komiksu s gay zápletkou určeného především pro ženy (a poto je obvykle krásně kreslený, romantický a se zajímavým dějem, erotika je tam jen cudně naznačena) v českém překladu (v angličtině už se překlady začínají počítat na stovky a japonské originály jistě na tisíce). A je to manga převelice velice slavná. Má dokonce i početné mužské heterosexuální fanoušky, vznikly podle něj dva romány (přeložené do angličtiny, jeden shrnuje příběh mangy, druhý je románovým pokračováním)) i animovaný seriál(dávaný na kanálu Animaxx s českými titulky). Dlužno říci, že původní manga má gay tématu o dost méně než film i román a mnohem více se zaměřuje na příběh celé vznikající a ke slávě stoupající mladistvé rockové skupiny Bad Luck, jejíž hlavní a lehce praštěný zpěvák v sobě nejprve nemůže najít žádný zájem o děvčata, ačkoliv mu je mladší sestra vnucuje velmi vehementně, a pak se nečekaně a zoufale zamiluje do mladého populárního (bisexuálního) spisovatele, který nemilosrdně kritizuje jeho texty. Jeho srdce sice postupně získá, ale lehké to s ním mít nebude, ostatně, on sám je taky docela případ... Zákulisí hudební skupiny je hodně zajímavé samo o sobě a ani milovníci heterosexuálních romancí nepřijdou zkrátka, protože Bad Luck má samozřejmě i jiné členy a třeba takový kytarista Hiro si na nezájem fanynek skutečně nemůže stěžovat. A všichni členové kapely mají samozřejmě i své rodiny (rodiče, sourozence)a přátele a problémy s nimi, a také své umělecké sny.
Pokud to vezmou do ruky i mužští čtenáři, ti mohou se těšit na spoustu hezkých a sympatických hrdinek, výše zmíněnou mladší sestrou hlavního hrdiny počínaje a jeho do něj nešťastně zamilovanou sekretářkou konče. Gay čtenáře by snad mohla zaujmout lehkost příběhu, kde homosexualita není braná jako žádná tragédie (ovšem pozor, v Japonsku se to tak bere hlavně v šoubyznysu, což je samozřejmě právě tento případ, jinak to může být o hodně těžší) a veselé, leč nezesměšňující pojetí. Hlavní hrdina je sice rozhodně komická figurka, jenže ne proto, že je gay, nýbrž proto, že je to trotlík - dotyčný fakt mu ale získává i mnoho laskavé shovívavosti a navíc opravdu umí nádherně zpívat...
Manga je prodchnutá humorem a pocitem pohody, kde se ošklivé věci sice dějí, ale vždycky se dají nějak vyřešit, kamarádi se sice pohádají, ale zase usmíří, staré rány mohou bolet dlouho, jenže nakonec se přece jen vyléčí, a vždycky se dá najít způsob, jak spokojeně žít, ať už je člověk jakékoliv sexuální orientace, pohlaví či profese. Celkově se to dá popsat jako romantická komedie o teenagerech nejenom pro teenagery a příjemné počtení pro pobavení se.
Zatím byly přeloženy první čtyři díly a snad se dočkáme postupně celé řady - a bylo by super, kdyby i románového pokračování. Knížek s homosexuálním hrdinou v češtině moc není a těch nebraných nijak tragicky ještě méně, takže Gravitation je opravdu příjemná změna. A zaslouží si přečtení už jen pro informaci, jak vlastně vypadá taková japonská Boys´Love manga.