Věda na Zeměploše

Autor: Terry PRATCHETT

Doporučil(a)Klub Terryho Pratchetta
Tématická sadaÚžasný Terry Pratchett

O knize

Přišla taková zima, že se mágové na Neviditelné univerzitě rozhodli vyzkoušet jeden prastarý, velice nebezpečný experiment, který by sice mohl zajistit teplo pro celou univerzitu, ale také by mohl vyústit v explozi, která by okamžitě zničila celý Ankh-Morpork. Hlavně, že prokřehlým profesorům bude teplo. K apokalypse nakonec nedojde a jako vedlejší efekt vznikne malý svět, kde neexistuje magie. A když na kulatou modrou planetu, která se v něm objeví, vyšlou mágové Mrakoplaše, zjistí tento mistr dvou vesmírů v běhu na krátké vzdálenosti, že vzniklo jen další místo plné tvorů, kteří mu usilují o život. V této knize tří autorů - biologa, matematika a spisovatele - můžeme jejich očima pozorovat zákonitosti našeho vesmíru aplikované na fantastický vesmír, kde nejdůležitější fyzikální zákony začínají slovem „možná". A samozřejmě si můžeme vyslechnout i názor skupinky mágů z Neviditelné univerzity, kteří v nově vzniklém kapesním vesmíru plném supernov, dinosaurů a kvantových fyziků nevidí nic než elegantní těžítko.

Napsali o knize:

Věda na Zeměploše je unikátní projekt fantasy spisovatele Terryho Pratchetta, matematika Iana Stewarta a biologa Jacka Cohena. Využívají Zeměplochu a její magii k osvětlení vědeckých pravidel, která řídí náš kulatý svět.

Zeměplošským mágům z Neviditelné univerzity se vymkne z rukou experiment a omylem vytvoří malý vesmír, s kulatou planetou uprostřed, na které, jak se zdá, nefunguje magie, ale logika. Spolu s nimi můžeme udiveně sledovat vývoj vesmíru od prvotní singularity přes Velký třesk až po internet a ještě dál.