Hraničářův učeň

Autor: John FLANAGAN

Tématická sadaPrázdninové čtení (nejen) pro děti

O knize

Australský spisovatel John Flanagan začal s psaním krátkých příběhů kvůli svému synovi a jeho neochotě číst, ale historicky laděný fantasy román o odvážném patnáctiletém chlapci, který z nich nakonec vzešel, zaujal dospívající čtenáře po celém světě. Hlavní hrdina Will je na svůj věk malý, ale zato hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako jeho otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Namísto toho si ho vybere jako svého učně tajemný hraničář Halt, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř a že hraničářské zbraně nejsou tak špatné. A jeho spletitá dobrodružství můžou začít…
Neobvyklý motiv hraničářů, sympatičtí hrdinové, poutavý příběh, rychlý dějový spád, nebezpečná dobrodružství a nečekané zvraty přidávají celé fantasy sérii na přitažlivosti. Každá kniha končí v tom nejnapínavějším momentu a čtenář se může s napětím těšit na následující díl.

Fantasy série příběhů „Hraničářův učeň“ o Willovi a jeho přátelích z hradu Redmontu zahrnuje 10 Knih:
*Kniha první. Rozvaliny Gorlanu - Will se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále.
*Kniha druhá. Hořící most – Will, jeho společník Horác a dívka Evanlyn, přestrojená princezna, jsou jediní, kteří mohou zachránit Celtické království před krvežíznivým nepřítelem Morgarathem a jeho nestvůrnými vojáky.
*Kniha třetí. Ledová země – Will a Evanlyn se ocitnou v zajetí skandijského lodního kapitána, který je jako otroky odváží do své chladné rodné země. Halt a Horác se vydávají na nebezpečnou obtížnou cestu, aby zajatce osvobodili.
*Kniha čtvrtá. Nositelé dubového listu – Po zdařilém útěku Willa a Evanlyn je dívka lapena cizími temudžajskými jezdci. Will, Horác a Halt musí zachránit nejen ji, ale také zastavit tyto bojovné jezdce.
*Kniha pátá. Výkupné ze Eraka – Will a jeho přátelé putují přes nebezpečnou poušť plnou znepřátelených kmenů, aby včas přivezli výkupné za vládce Skandije Eraka, který se dostal do nepřátelského zajetí.
*Kniha šestá. Čaroděj na severu – Hraničář Will je s přítelkyní Alyss vyslán do odlehlého léna na severu, aby vyšetřil poplašné zvěsti o čarodějích. Když však v Grimsdellském potká děsivý přízrak Nočního bojovníka, přestává si být jistý, že čarodějové neexistují.
*Kniha sedmá. Obléhání Macindawu – Will je jediný, kdo může dobýt zpět hrad ovládaný tlupou zločinců a zachránit Alyss ze zajetí.
*Kniha osmá. Králové Clonmelu – Will, Halt a Horác se vydávají na nebezpečnou misi za záchranou posledního nerozvráceného hibernského království – Clonmelu – před lživou náboženskou sektou Nezasvěcených.
*Kniha devátá. Halt v nebezpečí – Will, Halt a Horác se snaží dostihnout poslední stoupence Nezasvěcených v čele s jejich kazatelem. Ocitají se však ve smrtelném nebezpečí, kdy proti nim stojí protřelí nájemní vrazi.
*Kniha desátá. Císař Nihon-džinu – Horác odjíždí s poselstvím na dvůr císaře Nihon-džinu, když je právoplatný panovník svržen, rozhodne se mu pomoci. Will, Halt, Evanlyn a Alyss se mu vydávají na pomoc.