Zatím dobrý: Mašínovi a největší příběh studené války

Autor: Jan NOVÁK

ŽánrRomány
Doporučil(a)PhDr. Zdeněk ŠANDA, PhD.

Napsali o knize:

Román prolíná dokumentaristiku v podobě parafrází historických dokumentů a osobních svědectví pamětníků s konstrukcí fikčního světa, vztahuje se k historickým událostem odbojové skupiny bratrů Mašínů a jejich přátel v 50. letech 20. století v Československu. Vyprávění dramatizuje nejen příběhová dobrodružnost, ale právě i onen střet fakticity a fikčnosti.

Ukázka z knihy

Pravdivý román se odvíjí z faktografické špulky, no a je pravda, že v Praze-Vysočanech stopli Radek Mašín a Milan Paumer taxík, bylo to v době studené války a ta měla každý den své mrtvé, zabíjelo se v Koreji i v pohraničí, ve vyšetřovnách StB i na šibenicích, dalším faktem je, že taxík byla zelená škodovka značky Tudor a že ji řídil šedovlasý Eduard Šulc a že byl pozdní večer a že pouliční lampy svítily, ale ten sled vjemů, pocitů a myšlenek, ve kterém člověk prožívá přítomný okamžik, už z této drobné události vyprchal, a tak ho román musí dodat znovu, musí se vcítit do holých faktů a dokreslit je podrobnostmi, třeba bude potom příběh zase vnímán jako život, i když jen podivně a zprostředkovaně, no tak řekněme, že je mírně sychravo a že světla pouličních lamp tlumí nažloutlý opar, zelená škodovka zastavuje u chodníku, Radek s Pauerem se do vozu nijak nehrnou, jen otevřou dveře na straně spolujezdce a přes prázdné sedadlo se ptají řidiče, jestli  by je neodvezl do Hradce Králové.

NOVÁK, Jan. Zatím dobrý : Mašínovi a největší příběh studené války. Brno : Petrov, 2004. 776 s.

Komentáře ke knize

Velký zážitek

Kniha je opravdu výborná, mohu potvrdit. S rodinou jsme ji nejprve objevili jako rozhlasovou četbu na pokračování ve vynikajícím podání Jiřího Ornesta. Dokonce i naše děti - kterým v té době bylo 10 a 9 let - s napětím čekaly na další pokračování. Pak jsme si samozřejmě koupili knihu, abychom si zážitek zopakovali. Doporučuji každému, kdo se chce poutavým způsobem dozvědět o tragických osudech rodičů a příbuzných bratrů Mašínů a pochopit jednání a činy hlavních hrdinů; neustrnout v mnohdy zkreslujících informacích a úhlech pohledu na tuto rozporuplnou kauzu. Život není černobílý a jednoznačně odsoudit člověka je snadné.

Jedním dechem

Souhlasím! Kniha má přes 800 stran, i přesto ji přečtete jedním dechem. Autor píše o komunistické době velice čtivě, skvěle prolíná fikci s pravdou - kniha je postavena na rozhovorech s Josefem Mašínem. Úžasně kombinuje scény s rychlým dějovým sledem (přestřelky a honičky z německou a domácí policií) a zároveň chvíle na zamyšlení pro čtenáře. Kdo se chce více dozvědět o době komunismu u nás, tato knížka určitě nezklame!