Petra SOUKUPOVÁ

Petra Soukupová (1982) studuje scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Pracuje jako scenáristka a produkční. Scénář napsaný volně na motivy knihy K moři získal nejvyšší ocenění ve druhém ročníku scenáristické soutěže Nadace Barrandov & RWE.
Kniha K moři byla také oceněna Ortenovou cenou pro mladé autory (2008) a ve stejném roce byla nominována na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého.
V roce 2009 se Petra Soukupová umístila se svým scénářem Na krátko na třetím místě v soutěži o Cenu Sazky, která se uděluje za dosud nerealizované scénáře hraných celovečerních filmů. Cena jí byla předána při příležitosti nominačního večera Českých lvů. Kniha Zmizet je souborem tří povídek, z nichž jedna je inspirována právě scénářem Na krátko. Za tuto knihu obdržela Petra Soukupová v r. 2010 titul Kniha v roku, udělovaný v rámci soutěže Magnesia Litera.


Napsal(a):

K moři

Autor: Petra SOUKUPOVÁ
Próza začínající autorky Petry Soukupové se značně vymyká kontextu současné české literatury. V centru autorčina vyprávění je životaběh několika hrdinů: obyčejných lidí formálně propojených rodinnými vztahy, av…
(obsahuje ukázku)


Zmizet

Autor: Petra SOUKUPOVÁ
V souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy. Tentokrát však autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. V prvních dvou textech jsou děti vypravěči příběhu, ve třetím je vypravěčem sice j…
(obsahuje ukázku)