Strážci

Autor: Alan MOORE

Doporučil(a)Mgr. Tereza MATÝSOVÁ
Tématická sadaLetní čtení

O knize

V roce 1984 vyšly dva comicsy, které změnily žánr – a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře – a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen – Strážci.
Oba comicsy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčejnými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi všemocné.
Kdo hlídá hlídače? ptali se už latiníci. Kdo stráží ty, kteří stráží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé – a co teprve, když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo.

Napsali o knize:

Tenhle komiks Alana Moora se dívá na komiksové superhrdiny úplně jinak, než tomu bylo kdykoli předtím. Pátrání po tom, kdo vraždí maskované hrdiny ve výslužbě odkrývá povahy, motivy a skutky, které ničím nepřipomínají dokonalé hrdiny bez bázně a hany s čistým štítem a čistým svědomím. Minulost se střídá se současností, absenci nadpřirozených schopností u ostatních dokonale vyvažuje již dávno ne lidský Dr. Manhattan. Dusná atmosféra atomové války na spadnutí je kulisou příběhu, v němž nesmí chybět červená barva.