Čtyři klíče

Autor:
Žánr:
Tip vložil: Lucie Zabrňáková

Protože mě minule příjemně převapila kniha Houbotlas královéhradeckého literárního Spolku přátel krásného slova, nedočkavě jem čekala na vydání jejich další publikace, tentokrát z žánru fantasy, s názvem Čtyři klíče. Ke knize jsem měla to štěstí se dostat ještě před plánovaným křtem (který proběhne ve čtvrtek 16. prosince v 18 hodin v nové literární kavárně krásné nové budovy Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové), takže jsem jedna z jejích prvních čtenářek.
Kniha Čtyři klíče je skutečným románem, nejedná se vůbec o obyčejnou novelu. Příběh začíná cestou osvobozeného démona, který dostal šanci napravit zlo, které napáchal. Démon má pomoci zemi od hrozby nadvlády čarodějů. Pod přezdívkou Stín putuje s čarodějkou Lajšou a společně bojují proti zlu, které zůstalo na strašidelných místech po porážce posledního vládnoucího mága Beaha. Nebezpečí ale nezmizí a zlo se v podobě mladé čarodějky Šahiry znovu vrátí. Jedinou překážkou k ovládnutí země jsou čtyři magické klíče, o které se strhne poslední rozhodující bitva.
Kniha se čte jedním dechem a literární kvalitou směle konkuruje komerčním fantasy trhákům. Je znát, že se jedná o již zkušenou autorku. Zuzana Hloušková už v roce 1999 zaznamenala první úspěch, když jí knižně vyšla sci-fi novela Volavky. Také si vysloužila několik ocenění, k nejvýznamnějším patří 2. místo v soutěži Cena Karla Čapka 2004 právě za fantasy román Čtyři klíče. Kromě vlastní tvorby se věnuje činnosti ve Spolku přátel krásného slova, kde stála u zrodu literární soutěže O Cenu Hradeckého Škrabáka a každoročně lektoruje literární workshopy pro začínající autory. Zuzana Hloušková také v roce 2009 publikovala v časopise Pevnost povídku Drakobijka, která je pokusem o náhled drsného světa drakobijců očima ženy. Žánru fantasy se věnovala také teoreticky ve své diplomové práci (obhájena na FF UK v roce 2007). Další úspěch zaznamenala letos (2010) v soutěži Cena Karla Čapka s povídkou Srdce z kamene, která se odehrává v magickém světě čarodějů a dotýká se tématu sebeobětování. V současné době připravuje návrat k žánru sci-fi prostřednictvím příběhu s námětem cestování v čase, jehož převažující část je umístěna v Čechách. Takže se máme na co těšit!


Komentáře ke knize

Fantasy obvykle nečtu, ale tahle za to stojí

Také mě příjemně překvapil román Čtyři klíče od Zuzany Hlouškové. Fantastiku obvykle nečtu, neboť ji považuji za pokleslý žánr. Tento román však představuje výjimku z tohoto pravidla. Autorka se pokusila vymanit z obvyklých klišté typických pro tento žánr a řekl bych, že se jí to povedlo. Takže kdo chcete číst tak trochu jinou fantasy (českou a ženskou), vřele doporučuji.

Jaroslav Studený, Praha