Šitíčko

Autor: Marjane SATRAPIOVÁ

Doporučil(a)Marie DRÁBKOVÁ
Tématická sadaLetní čtení

O knize

Tahle knížka je vlastně záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, příbuzných i známých autorky, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti. Název odkazuje žertovným tónem na jistou praktiku: ženy v Íránu si někdy před svatbou, aby jejich ženich neměl pocit, že byl ukrácen na svých patriarchálních právech a ošizen na zboží, nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu. Devět dam, včetně Marjaniny babičky a matky, bez přítomnosti mužů probírá vše možné od volby (či nemožnosti volby) ženicha přes kvality mužů na Západě až po plastickou chirurgii.Velmi komorní, ale působivé dílko, ve kterém autorka znovu prokázala, že je mistryní psychologické drobnokresby a vykreslování povah – a navíc že k tomu, aby vytvořila zásadní grafický román, nepotřebuje dějinné a převratné události jako ve svém nejslavnějším díle, Persepoli.

Napsali o knize:

Pokud se chcete dovědět, jak opravdu žijí ženy v Íránu, zkuste tuto grafickou knihu. Je psaná formou černobílého komiksu a je to opravdu zajímavé čtení. Informace jsou „z první ruky“, protože jde o rozhovory žen z okruhu autorčiny nejbližší rodiny a známých. Kromě nejrůznějších pikantností se hovory točí i kolem běžného života. Zaujme určitě nejen ženy…

Komentáře ke knize

komiksy

Od Marjane Satrapiové jsem četla komiks Persepolis ( který byl i zfilmován). Moc se mi líbil, takže bych ho všem ráda doporučila. Při čtení jsem musela obdivovat autorčiny výstižné ilustrace i způsob, kterým byla schopná popisovat humornou formou neveselé osudy sebe i své rodiny.